Dá sa napísať diplomovka za týždeň?

12.10.2021

Určite každý vysokoškolák pozná vo svojom krúžku alebo ročníku spolužiaka, ktorý odkladá povinnosti na poslednú chvíľu a snaží sa obhajovať vetou, že diplomovku stačí začať písať až týždeň pred odovzdaním. Je to teda možné?

Diplomová práca za týždeň

Áno, diplomovku možno napísať aj za týždeň, avšak študent musí výborne ovládať danú problematiku, mať dostupné zdroje a vyhovujúceho školiteľa. Okrem toho netreba zabúdať na dodatočné financie na expresnú tlač či prípadné uprednostnenie u tlačiara.

Treba počítať aj s časom potrebným pri byrokracii na študijnom oddelení. Aj to môže predĺžiť samotné odovzdanie o niekoľko dní, pretože stránkové dni jednoducho nepustia...

V nasledovných riadkoch si povieme viac o faktoroch, ktoré môžu hrať v prospech študenta, ktorý si necháva napísanie diplomovej práce na poslednú chvíľu.

Benevolentný či neprofesionálny školiteľ

Ak ti dá školiteľ voľnosť v písaní ako aj odovzdaní diplomovej práce, je to jedine tým, že má dôveru v študentových schopnostiach. Túto dôveru si však musí najskôr študent získať. Takže ak patríš medzi jedného z neznámych študentov, asi u školiteľa nepochodíš.

Znalosť problematiky

Tento faktor sa týka len študentov, ktorí pracujú alebo stážujú v určitom odvetví či odbore. Diplomová práca priamo z praxe je neuveriteľným plusom u oponenta či členov štátnicovej komisie. Poznatky z praxe ďaleko predčia dlho omieľané poučky a frázy. Podobne je to aj s výskumom.

Pozor! Nezabudni, že sa neoplatí zavádzať a predstierať. Môže sa stať, že komisia bude pozostávať z členov, ktorí nemajú o danej problematike ani poňatia. Stačí však jeden odborník a tvoje tvrdenia postavené na vratkých základoch sa môžu rozsypať.

Zdroje

Aj napriek tomu, že máš v danom odbore prax aj skúsenosti, dostať sa narýchlo k zdrojom môže byť vyčerpávajúce. A niekedy aj nereálne. O to viac, že niektoré komisie a oponenti neuznávajú digitálne zdroje ako blogy, články či reportáže uverejnené online. 

Financie

Tlač diplomových prác je čisto sezónny biznis, ktorý vrcholí pred začiatkom leta. Vtedy sú všetky copycentrá veľmi vyťažené a to má často dopad aj na kvalitu spracovania.

Domáca tlač nie je profesionálne riešenie a navyše neumožňuje viazanie diplomovej práce. Preto ak riešiš väzbu diplomovej práce na poslednú chvíľu, priprav si niekoľko "euríčiek" navyše.

Stres je nepredvídateľný faktor

Aj keď možno hrajú všetky predošlé faktory v tvoj prospech, nikdy nevieš, čo ti príde do cesty. Nemusí to byť nič závažné, no stačí ak prídu výrazné vlny stresu. Tie ťa môžu ovplyvniť do takej miery, že ťa spomalia a ty si zrazu uvedomíš, že nestíhaš.

Možno si pod vplyvom stresu už teraz. To však znamená, že diplomovú prácu neberieš na ľahkú váhu. A že ju nechceš odfláknuť. Ak s diplomovkou potrebuješ poradiť, obráť sa na nás. Radi ti pomôžeme.